چه نوع سیستمی تهیه کنیم؟

من هیچوقت انتظار ندارم مشتریانم به اندازه یه مهدنس نرم افزار از برنامه ما سر در بیاورند، که اگر اینطوری بود، خودشان حتما چنین برنامه ای می نوشتند. در کار ما خیلی عادیه اگر مشتری تفاوت بین یه سیستم تحت شبکه داخلی و یه سیستم بارگذاری شده بر روی هاست رو نداند. حتی بارها وقتی سوال کردم سیستم را برای چند کاربر می خواهید، جوابی همچون: حداقل 500 تا دریافت کرده ام! یعنی مشتری حتی فرق بین کارمند خود و مشتریانش را نمی داند! برای همین هم من از ابتدا شروع می کنم.

سیستمهای CRM بر دو نوع هستند: یکی نسخه دائم و دیگری نسخه اجاره ای. در هر دو حالت، سیستم مال شما و در اختیار شماست. یعنی در هر دو حالت شما همیشه "مالک" سیستم خواهید بود. تفاوت این حالتها در سرعت، نوع پشتیبانی و به روز رسانی است. اجازه دهید هر دو نسخه را کامل تر توضیح دهم:

نسخه دائم:

شما برای خرید این نسخه، سه حق انتخاب دارید:

1. نسخه بر روی شبکه داخلی شما نصب شود.

مطمئن باشید که در صورت انتخاب این گزینه، سیستمی با سرعت نسبتا بالا (بسته به سروری که انتخاب می کنید)، اما امنیت بسیار پایین برای خود بر گزیده اید. سیستم شما بدون اتصال به اینترنت با سرعت خوبی کار می کند، اما اگر بخواهید از خارج از شرکت به آن دسترسی داشته باشید، امکان آن تنها در حالتی وجود دارد که یک IP Valid برای سرور خود دریافت کنید و ماهانه بابت آن هزینه ای بپردازید! بسیاری از سازمانهای دولتی این نسخه را ترجیح می دهند، زیرا نگران از بین رفتن اطلاعات خود هستند. غافل از این که تنها کافیست سرور آنها ویروسی شود تا تمامی اطلاعات به یکباره بپرد! به هر حال چون امنیت این نسخه با خود مشتری است، معمولا فروشنده اصراری به تغییر نظر مشتری ندارد و سیستم را برای وی نصب می کند! از طرفی چون سرور در اختیار فروشنده نیست، به روز رسانی آن نیز مشمول دریافت هزینه است. در کل شما بیشترین میزان هزینه را برای داشتن این سیستم پرداخت کرده اید!

2. نسخه بر روی هاست شما نصب شود.

تنها تفاوت این گزینه با حالت قبل در آن است که شما از راه دور نیز می توانید به سیستم دسترسی داشته باشید. همچنان امنیت هاست با خود شما یا شرکت ارائه دهنده هاست شماست و به روز رسانی آن مشمول پرداخت هزینه. شرکتهایی که خودشان هاست دارند، برای کاهش قیمتهای سالانه، این گزینه را انتخاب می کنند.

بد نیست توضیحی هم درباره هاست بدهم: هاست یک فضای مجازی است که بر روی آن نرم افزارهای کاربردی شما پیاده سازی می شود. تمامی وب سایتها و وبلاگها یک هاست دارند که بسته به نوع آنها مجانی یا مشمول هزینه سالانه می باشند. برای نصب چنین برنامه کاربردی ای، شما باید یک هاست خریداری کنید و عین اجاره خانه، سال به سال هزینه آنرا بپردازید!

3. نسخه بر روی هاست شرکت فروشنده نرم افزار نصب شود.

این حالت ایده آل ترین گزینه خرید نرم افزار است: هم دسترسی شما از راه دور وجود دارد و هم این که چون هاست در اختیار شرکت فروشنده است، از به روز رسانی رایگان نسخه خود نیز بهره مند می شوید. در اینجا هم باید قیمت هاست را سالانه بپردازید اما امنیت هاست به دست شرکت فروشنده است و خیالتان از بابت ویروسهایی که ممکن است به سیستم نفوذ کنند راحت تر خواهد بود.

زمانی که نسخه دائم را خریداری می کنید، جدای از انتخاب گزینه 1، 2 یا 3، علاوه بر تمامی هزینه های یاد شده، پس از گذشت یکسال بایستی پشتیبانی خود را با پرداخت مبلغی معادل 30 درصد از قیمت خرید نرم افزار تمدید کنید. نمی دانم چرا اسم این نسخه را دائم گذاشته اند، نسخه ای که مالک را "برده" چندین فروشنده می کند!

نسخه اجاره ای:

این گزینه بهترین گزینه ای هست که شما می توانید حداقل برای آشنایی با سیستم انتخاب کنید. زیرا:

1. دسترسی به آن از هر مکان و در هر زمان امکان دارد.

2. به روز رسانی و پشتیبانی آن رایگان است.

3. کمترین مقدار هزینه را شامل می شود.

4. هاست آن از امنیت و سرعت بالایی برخوردار است.

پیشنهاد می کنم قبل از خرید یک سیستم دائم (اگر همچنان بر داشتن آن اصرار دارید)، اول یک سیستم اجاره ای به مدت کوتاه ( که معمولا سه ماهه یا ششماهه است) خریداری کنید. با این روش اول هزینه بسیار کمتری نسبت به خرید نسخه دائم متقبل شده اید، و ثانیا در صورتی که از خرید خود راضی نبودید، به راحتی می توانید نرم افزار دیگری را برگزینید. امکان تغییر نسخه اجاره ای به دائم نیز در هر زمانی که اراده کنید وجود دارد.

اطلاعات بیشتر در این زمینه را می توانید از سایت مدیریت ارتباط با مشتری فارسیکام دریافت کنید.

CRM تان پر سرعت،

آماریس

 

این نوشته را می توانید در مجله، روزنامه، کتاب، کتاب الکترونیکی و وب سایت دوباره چاپ کنید با این شرط که هیچ تغییری در عنوان، متن و لینکهای مقاله ایجاد نشود و اطلاعات کامل و لینکهای مربوط به نویسنده بطور کامل و دست نخورده در آن درج شود.

/ 0 نظر / 41 بازدید